Does my daily life look yours? Γενικά

Απλώνω Ευτυχία !

Το Πρόγραμμα «Απλώνω Ευτυχία» είναι ένα Πρόγραμμα που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σχετικά με την προσφορά σε αυτόν που έχει ανάγκη.  Η αρχική ιδέα ξεκίνησε από την Κύπρο και άρχισε να απλώνεται στην Ελλάδα από τον δάσκαλο Μάζαρη Μάριο.

Δίνοντας γίνομαι πιο χαρούμενος! Αυτό είναι το μήνυμα.

Για αυτό το πρόγραμμα απλώθηκε σε όλες τις τάξεις. Αρχικά έγινε μία συζήτηση με τους μαθητές όλων των τάξεων ξεχωριστά. Τι μπορεί να κάνει μια φλογίτσα μόνη της; Τι μπορούμε να κάνουμε αν ενώσουμε όλοι τις φλόγες μας, το μυαλό μας, την καρδιά μας, τη δύναμή μας; Πότε νιώθουμε πιο χαρούμενοι κι ευτυχισμένοι; Στη συνέχεια ζωγραφίσαμε σε λευκά μπλουζάκια τι κάνει τον καθένα μας χαρούμενο. Τέλος, εκμεταλλευόμενοι την ομορφιά της φύσης αυτήν την εποχή «απλώσαμε την ευτυχία» στις ανθισμένες ροδακινιές του Ημαθιώτικου κάμπου.

Σταδιακά θα συγκεντρωθούν και χρήματα για τη «ΦΛΟΓΑ», Σύλλογος Γονέων Παιδιών με καρκίνο ή νεοπλασματικές ασθένειες, από όσους θέλουν να προσφέρουν.

Ευχαριστούμε όλους τους γονείς για την άμεση ανταπόκριση. Η βοήθειά σας είναι πάντα πολύτιμη.

3 Απριλίου 2024

Μετά από πρόσκληση του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Γεωργίου, σχολείο συντονιστής της δράσης στην Ημαθία, μαθητές του σχολείου μας , με τη συνοδεία γονιών , επισκεφθήκαμε το σχολείο τους και συνεχίσαμε συνεργατικά τη δράση, απλώνοντας ευτυχία στις πρασινισμένες πια ροδακινιές. Τους ευχαριστούμε για τη φιλοξενία.

20th and 21st  of March

Spread Happiness

The purpose of this program is to raise awareness about Giving to those who are in need. It started in Cyprus and it was spread out in Greece by a teacher called Mazaris Marios.

By giving I become happier  This is the message.

And the message is so important that we had to engage all our students to these activities. At first we talked. What can a flame do all by itself? What can we do if we unite our flames, our minds, our hearts , our strength? When do we feel happier? Then we draw what makes us happy on white t-shirts and we spread our laundry of happiness where else but in the blooming peach trees.

4th of April

The activities continued at the village of St George , after the invitation of their school. We spread happiness all together. The students collaborated and “wrote” HAPPINESS and TURN ON THE FLAME with their bodies. It was an awesome experience.