The Country of my Heart Wishing a Rainbow for a World Γενικά

Η Παράδοση στο σχολείο μας. Το έθιμο “Ρουγκάτσια “Ρουμλουκιού Μελίκης

Σε μια μαγική συνάντηση πολιτισμών και παραδόσεων, οι μαθητές της Στ’, Ε’ και Δ’ τάξης, μαζί με τους εκπαιδευτικούς κ. Σωτήρη Στάμο, Αναστασία Παλασίδου, Ανδρομάχη Παραπούρα και Μαρτίνα Ταντσή, έζησαν μια αξέχαστη εμπειρία στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών προγραμμάτων “The Country of my Heart” & “Wishing a Rainbow for a World”.

Το έθιμο των “Ρουγκάτσια” έλαβε χώρα με την εκπληκτική συμμετοχή του Χορευτικού Μελίκης, προσφέροντας έναν πλούσιο πολιτιστικό πλατώ γεμάτο χορό και μουσική. Οι χοροί, υπό την καθοδήγηση του επίσης εξαιρετικού Χοροδιδασκάλου κ. Αχιλλέα Τσιάρα, μαγνήτισαν τους παρευρισκόμενους και μας ταξίδεψαν σε μια άλλη εποχή.

Κατόπιν, ακολούθησε μια εμπνευσμένη συνέντευξη, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους και να ανακαλύψουν τον πλούτο της εμπειρίας τους με τους εκπαιδευτικούς. Το πνεύμα της συνεργασίας και της κοινότητας πλαισίωσε αυτήν την αξέχαστη στιγμή, αφήνοντας σε όλους μας την αίσθηση του πόσο πλούσιο και πολύμορφο είναι το πολιτισμικό μας κληροδότημα.

In a magical encounter of cultures and traditions, students from the 5th, 6th, and 7th grades, along with educators Mr. Sotiris Stamos, Ms. Anastasia Palasidou, Ms. Andromache Parapura, and Ms. Martina Tantsi, experienced an unforgettable moment within the framework of the European programs “The Country of my Heart” & “Wishing a Rainbow for a World”.

The tradition of “Rougatsia” took place with the amazing participation of the Melikis Dance Group, offering a rich cultural platform filled with dance and music. Guided by the equally exceptional Dance Instructor Mr. Achilles Tsiaras, the dances captivated the audience and transported us to another era.

Subsequently, an inspired interview followed, where students had the opportunity to share their impressions and discover the richness of their experience with the educators. The spirit of collaboration and community framed this unforgettable moment, leaving us all with the feeling of how rich and diverse our cultural heritage is.

Ακολουθεί η συνέντευξη και το έθιμο “Ρουγκάτσια “

ΑΝΟΙΞΤΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ: