Γενικά Δράσεις

Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας-10η Οκτωβρίου

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας (10 Οκτωβρίου) πραγματοποιήθηκαν συλλογικά βιωματικές δράσεις εντός της σχολικής κοινότητας, με γενικότερο στόχο την προαγωγή της ψυχικής υγείας, αλλά και την γενικότερη ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού επί των σχετικών ζητημάτων. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξης συμμετείχαν σε βιωματική δραστηριότητα, η οποία είχε ως στόχο την ανάπτυξη και την ενίσχυση της προοπτικής του άλλου και της ενσυναίσθησης, τόσο εντός του σχολικού περιβάλλοντος, όσο και σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Για την υλοποίηση της εν λόγω δράσης, πραγματοποιήθηκε αφήγηση ιστορίας, ακολούθησε συζήτηση στην τάξη και στο τέλος ολοκληρώθηκε με δραματοποίηση από τους μαθητές. Οι μαθητές της Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν σε βιωματική δραστηριότητα, η οποία είχε ως στόχο τη βελτίωση των αποτελεσματικών στρατηγικών για τη διαχείριση και την αντιμετώπιση των έντονων συναισθημάτων, που θα τους βοηθήσουν μακροπρόθεσμα στην καθημερινότητά τους και θα τους θωρακίσουν απέναντι στις ψυχοπιεστικές συνθήκες της εποχής. Για την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης, πραγματοποιήθηκε αφήγηση ιστορίας και ακολούθησε αναστοχασμός από τους μαθητές.